۱-۱: آموزش متلب (Matlab) و آکتیو (Octave): مقدمه

آموزش متلب و آکتیو

اهمیت متلب بر همگان آشکار است. هر دانشجویی از هر سنی و هر ترمی به یادگیری‌اش نیاز دارد. هر پروژه‌ی عددی را می‌توانید با آن انجام دهید. کارهای پیشرفته مثل تشخیص صدا را می‌توانید انجام دهید. کارهای مداری و الکترونیکی با این نرم‌افزار مثل آب خوردن است. چون زبانش سطح بالاست. یعنی حرف آدم را خوب می‌فهمد. در این دوره از آموزش متلب Matlab و آکتیو Octave می‌خواهیم آن را طوری بیان کنیم که به درد همه قشر فردی بخورد. مهم نیست دانشجوی کامپیوتر هستید، برق، مکانیک یا فیزیک و ریاضی و زیست! این آموزش فوق‌العاده کاربردی که البته نام مقدماتی را روی آن می‌گذاریم، در نیازهای دانشجویی و کارهای علمی، دستتان را راه می‌اندازد. حاشیه نرفتیم، زیاده‌گویی نکردیم و مستقیم به خال زدیم. هر برنامه‌ای دلتان بخواهد می‌توانید با گذراندن این دوره بنویسید.
ما نحوه‌ی کار با تولباکس‌ها را نگفتیم، چون عملاً تعدادشان آنقدر زیاد است که در این آموزش گرد و خاک به پا می‌کنند. همان مقدمات را هم یاد نخواهید گرفت. اما با یادگیری این مقدمات که به همه توصیه می‌کنم (چه کسانی که از قبل آشنایی دارند و چه کسانی که از قبل نمی‌دانند)، قادر خواهید بود با اندکی جستجو در اینترنت همه‌ی تولباکس‌ها را بیاموزید. این ابزاری است که هر دانشجوی ایرانی برای موفقیت باید بداند.

در ضمن اگر میخواهید برنامه Octave را دانلود کنید به لینک زیر بروید:

octave.sourceforge.net

این مقدمه را از زبان پروفسور سیمون دیپری بشنوید تا متوجه شوید که کلیت کار به چه صورت است. و می‌خواهیم چه کنیم.
طبق روال قبلی این جلسه رایگان است و برای اینکه پاسخ زحماتمان را بگیریم، درخواست دارم در این دوره ثبت‌نام کنید. البته این تنها در صورتی است که به این آموزش نیاز داشته باشید.
ویدئو را ببینید.

سوال ها