کوانتوم اسپرسو : Quantum Espresso

چرا کوانتوم اسپرسو – Quantum Esspresso ؟

کوانتوم اسپرسو ( Quantum Espresso ) نیز همچون Wien2k ( آموزش وین را در “دوره‌ی آموزشی کد محاسباتی Wien2k : وین را بدون کمک دیگران بیاموزید” ببینید ) یک کد محاسبات کوانتومی است. اما این‌بار به جای رهیافت پتاسیل کامل (Full Potential) از شبه پتانسیل ( PseudoPotential ) استفاده می‌شود. در نتیجه دقت محاسبات بشدت به شبه‌پتاسیل‌هایی که استفاده می‌کنید، وابسته است. اما در غالب مواقع سرعت اجراهای بسیار سریعتر از رهیافت پتانسیل کامل است. طبق تجربیات شخصی‌ام دقت محاسبات شاید در چند ده هزارم اعشار اندکی تفاوت داشته باشد.

این کد نه تنها برای دانشجویان ارشد مناسب است، بلکه نیاز دانشجویان دکتری یا پست دکتری را نیز تامین می‌کند. با توجه به متن باز بودن این نرم‌افزار و استفاده‌ی غیرتجاری آن، مورد اقبال و توجه بسیاری از علم‌دوستان نیز هست. سالانه افراد و دانشمندان زیادی امکانات فوق‌العاده قدرتمند و پیشرفته‌ای به آن اضافه می‌کنند. این کد بسیار دقیق و قابل اعتماد است.

این کد در ایران نیز تقریبا در همه‌ی دانشگاه‌ها مورد توجه است. و مقالات بیشماری با این کد در سطح جهان ارائه شده است.

پکیج‌های زیادی در این بسته گنجانده شده است. از دینامیک مولکولی، متادینامیک، اجرای بس‌ذره‌ای و توابع وانیه گرفته تا دینامیک فونونی و طیف‌های اپتیکی پکیچ کاملی از محاسبات کوانتومی را تشکیل می‌دهد.
پیشنهاد می‌کنم، بجای استفاده از کدهای سربسته و گرانقیمت که مناسب کارهای تحقیقاتی در کشور ما نیست، از کوانتوم اسپرسو استفاده کنید. چیزهایی که با این کد یاد می‌گیرید را هرگز با Wien2k و یا کدهای مشابه نخواهید آموخت. مستندات این کد آنقدر زیاد است که هر نیازی را رفع می‌کند. مزیت متن باز بودن این کدها نیز همین است. بعلاوه تمام سوالاتی که برایتان پیش خواهد آمد را نیز با یک جستجوی ساده در میلینگ لیست آن خواهید یافت.

چرا دوره آموزشی کوانتوم اسپرسو به دردم می‌خورد؟

نوشته‌ها درباره کوانتوم اسپرسو ( Quantum Espresso ) بسیار زیاد است. اما ویدئوهای آموزشی درست حسابی را در اینترنت پیدا نخواهید کرد. تعدادشان هم اندک است، حتی آن‌هایی هم که به‌صورت انگلیسی هستند را به سختی در اینترنت خواهید یافت. به علاوه نوشته‌های مربوط نه تنها به زبان لاتین هستند، بلکه بسیار پراکنده هستند- عملا اگر خودتان بخواهید بدون کمک کسی یاد بگیرید، اگر دانشجوی باهوش و قوی‌ای باشید، حداقل دو سال زمان نیاز دارید تا حرفه‌ای شوید. بنابر درخواست برخی از دوستان و کاربران این دوره را شروع کرده‌ایم که امیدوارم مورد پسندتان باشد و از نظر علمی هم راهگشا باشد.

تقویم آموزشی این دوره

احتمالا این دوره سر دراز دارد. چون هر چه از کدهای کوانتومی بگوییم و بنویسیم هنوز مطالب بسیاری برای یادگیری باقی می‌ماند.

هر سه شنبه یک آموزش جدید روی سایت قرار میگیرد.

نصب برنامه را آموزش خواهیم داد. روی هر سیستم عاملی! در صورتی که چیزی از قلم افتاد، می‌توانید در بخش پشتیباتی کانال تلگرام ما، یا در بخش ارسال نظر زیر پست‌ها از ما بپرسید تا به‌صورت VIP و سفارشی جوابتان را بدهیم.
در ادامه نکاتی درباره‌ی موازی‌سازی و ترفندهای آن در اختیارتان قرار می‌دهیم و اصلاً معنی واقعی موازی‌سازی را روشن می‌کنیم. آرام آرام با ارائه‌ی مثال‌ها، مفاهیم اصلی DFT، اپتیک و مقدمه ای بر فونون‌ها و نکات ناب بسیاری را تشریح می‌کنیم.

جلسه‌ی اول را رایگان گذاشتیم تا کم و کیف آموزش‌ها دستتان بیاید و به ما اعتماد کنید. پس فرصت را از دست ندهید تا دانش آکادمیک‌تان را در رابطه با علوم محاسباتی کوانتومی افزایش دهید.

سوال ها